По повод втория Lidl Grill Fest, който ще се проведе на 27-и август в „Южен парк 2”, Lidl ме предизвикаха (редом с други блогъри, не съм само аз!) да приготвя свежа салата, като използвам продукти, които ми изпратиха. Предизвикателството има и спортен елемент, а именно 3-ма полуфиналисти ще се борят за място в журито на 27-ми. За сега журито е съставено от тандем Манчев + Шишков, 100 кила и едно място за блогър – който се докаже като достатъчно добър кулинар.
Леко срокът за включване беше до вчера, 18-ти, 00:00, а аз малко чак преди малко си спретнах предложенията, така че вероятно ще съм дисквалифицирана, но винаги съм вярвала, че най-якото в състезанията е участието, не толкова физическата победа.
Освен това дадох всичко от себе си – но само с 1 салата или 1 гарнитура изобщо не можах да се примиря, поради 2 причини: продуктите, които получих бяха много, разнообразни и ми се искаше да използвам максимален брой от тях и 2 вярвам, че месото може да се яде в комбинации различни от кюфтета + пържени картофи, пържола + шопска салата или наденица + боб + лютеница.
И така – докарах го до 3 дипа и 3 салати и 1 брой шишчета от плодове и горгонзола, като има водещ лайт мотив във всичко приготвено и това са лютите подправки и лука, защото аз обожавам комбинацията на месо с лук и защото вярвам, че когато поднасяш храна трябва да има някакъв обединяващ вкус, който да свързва всичко, а не да бъдат разнообразни неща, поднесени разхвърляно на масата.
Шишчета с горгондзола и плодове
Круши и смокини се нарязват на малки парчета, на бамбуково шишче се редуват парче круша, смокиня и кашкавал горгондзола, по избор може да се добавят ядки или стафиди за засилване на вкуса (аз добавих стафиди, накиснати преди това в малко бял ром, за да омекнат и да подсиля вкуса им)
И сега идва време за 3-те дипа, които може да минат и за гарнитура, сосове, салати – малко е спорно, но ето ги:
Дип от карамелизирани печурки и червен лук с Уорчестър сос
Гъбите се разполовяват, нарязват на филийки/лентички (ако не ви мързи каот мен – най-добре на жулиени) и се подсушават, червения лук се нарязва на ситно, в тиган се разтапя масло и преди да се вдигне температурата се добавя малко растителна мазнина, за да не прегори. Добавят се гъбите и се запържват за 2-3 минути, после се добавя лука, пържи се, докато се карамелизират. Когато зеленчуците добият златист цвят се добавя сос Уорчестър на вкус, табаско и сол. Готви се до готовност или до вкус.
Дип от царевица с авокадо, люти чушки и лют пипер
Този дип е нещо средно между царевица и гуакамоле, но аз лично обожавам тази комбинация от вкусове. Получава се по-вкусно с прясна печена царевица, но за да използвам царевицата в кутия която получих като един от продуктите в предизвикателството, пък и защото с царевица в буркан/консерва е по-лесно, ето как го приготвих този път: царевицата се отцежда, после леко се запържва/задушава в малко зехтин, докато се изпари цялата й влага. Когато имам възможност предпочитам да слагам подправките в топлата част от храната, защото така се отпускат повече – т.е. още на котлона добавих сол, малко черен пипер и лют пипер. Междувременно се нарязва на тънки ленти бял по-воден и по-сладък лук, чушки и люти чушки – на вкус. Едно или повече (тук е въпрос на вкус!) добре узряло авокадо се смачква в малко сок от лимон и зехтин. Нарязаният лук се поставя в купа, отгоре се изсипва горещата царевица и се оставя да се задуши и отпусне леко лука, после се разбърква и се добавят чушките, лютите чушки, пак се разбърква и накрая се добавя авокадото.
По желание може да се добави и скилидка смачкан чесън, нарязан кориандър и още лют червен пипер.
Дип от праскови с горчица
Mostarda di frutta или горчица с плодове се сервира традиционно в северна Италия като сос за печени меса, а напоследък е модерно да се поднася и със сирена – подобно на комбинацията круши + горгондзола, смокини + салам, пъпеш + прошуто, сирене + сушени плодове и ядки и т.н.
Обожавам праскови с горчица, защото приготвянето е елементарно! 1 добре озаряла праскова се нарязва на парчета според предпочитанията (аз не кълцам твърде дребно, защото не обичам много разкашкания вариант, а обичам да мога да отхапя парченце плод), слагат се в малка тенджера и се покриват до половина с вода, сипват се 4 супени лъжици с връх захар и сместа се слага на котлон докато заври, след това се намалява и се оставя да ври на по-тих огън за 10-20 минути, до получаване на желаната текстура. След това се добавя горчица на прах и всичко къкри още 5 минути. За улеснение аз добавих този път дижонска горчица в бурканче, купена от Lidl, впрочем. Според вкуса може да се добави и малко кора и сок от портокал и дори индийско орехче. Този път оставих само основните съставки: праскова, захар, вода и горчица.
И сега – салатите, това което впрочем беше и задачата – да се приготви салата. Според мен една от най-добрите салати за печено на грил месо е колсло, защото е хрупкава, апетитна и едновременно сладка и кисела. Сред продуктите нямах зеле или моркови, заради което реших да импровизира и я направих така:
Импровизирана салата колсло с айсберг, рукола и тиквичка
Айсберг салатата се нарязва да ситно, руколата се накъсва, а тиквичките се настъргват на фини лентички/пръчици на ренде. Червен лук се настъргна на фини кръгове на ренде или се реже на ръка – според който както може и предпочита. Аз слагам по-фини настъргани парчета, както и по-големи нарязани на ръка, за да се вижда красивият цвят на червения лук.
Всичко се разбърква. Обикновено за колсло салата се използва майонеза, но аз не я обичам, пък и имах сметана сред продуктите, която реших да използвам тук. Прави се сос от 2 супени лъжици заквасена сметана, 2 супени лъжици зехтин, 1 супена лъжица балсамов оцет, 1 чаена лъжица кафява захар, горчица – на вкус, сол и бял пипер – пак на вкус. Сосът се разбърква добре, след което се добавя в салтата и всичко се разбърква много добре.
Салата от сезонни зеленчуци с лют пипер и сусам
Тиквичка и краставица се настъргват на фини кръгли парчета на ренде или се нарязват много фино с нож. Заради вкуса – и двете оставих с корите. Чушки – червена, зелена, жълта или шарена – според предпочитанията и каквото има, се нарязва на тънки ленти. Червен лук се нарязва или се настъргва на ренде на тънки шайби. Различни домати: червени, розови, чери домати се нарязват на малки парчета и всички зеленчуци се разбъркват добре.
В отделна съдинка се сипва зехтин, малко сол, сушен лют червен пипер (аз използвах една смес от различни червени пипери с черен сусам, която си купих в Япония, но абсолютно става и със сушени и смлени люти чушки), малко лимонов сок и сусам. Дресинга се разбърква добре, след което салатата се залива с него и всичко се разбърква добре.
Другата ми любима салата е фатуш, но тъй като не намерих нар, сумак нямам в момента, както и пресен лук, ето каква интерпретация направи:
(нещо като) Фатуш с босилек
Салата айсберг се накъсва на дребно, краставица, чушки (зелени, червени, шарени), зрели червени или розови домати, както и чери домати се нарязват на дребно, червен лук и репички се нарязват на тънки шайби. Босилек се накъсва/накълцва и към него може да се добави още малко нарязан на много ситно червен лук, залива се със зехтин и се посолява, след което този дрезинг се използва за окосяване на салатата.
Толкова от мен откъм рецепти – както се казва: скромно, но от сърце!
Напиши коментар