Защото обещах да започна поредица за добрите обноски, пък и защото някои от вас изявиха желание да понаучат повече, ето онагледено как се сервира правилно маса.
Нефромално сервиране (основни варианти):
Основни насоки: чашите се поставят винаги горе в дясно спрямо чинията, приборите могат небрежно да се поставят в салфетка – от която и да е от двете страни или да се разпределят така:
дясно – нож и лъжица
ляво – вилица
Формално/официално сервиране:
Постарах се да сглобя достатъчно ясна графика, като основните елементи са надписани – от тук нататък има много поле за изяви и интерпретации. Важно е да се знае, че първо се храним с крайните прибори – т.е. лъжица – ако имаме супа или вилица за салата/предястие.
Също така – това, че има чинийка и нож за хляб не означава, че го режем. Взима се филия или малка питка – според каквото домакините са поднесли, чупи се с ръце в чинийката и ако има масло и друго предястие за намазване – тогава и само тогава се използва ножът.
Напитките се градират според менюто и съобразено с ястията, като принципно се върви така: бяло с предястие, червено с основното ястие и пенливо или фортифицирано вино с десерта и кафето.
Допълнителни насоки:
Помощна маса – добре е ако човек може да си го позволи – най-вече заради ограниченото пространство в днешните холове/трапезарии да има помощна маса, на която да слага по-обемистите съдове: подноси с храна, супници, тенджери, купи със салата, бутилки с вино и вода и т.н.
Център на масата – в центъра на масата, според повода, е по-добре да се постави украса – букет, свещи ли дори красив сладкиш – например джинджифилова къщичка. Ако масата е сервирана за по-продължителен аперитив + предястия – то тогава в центъра на масата се поставят плата/съдове с предястия, които трябва да могат да бъдат лесно достъпни за всички гости, както и да се следи да не остават празни подноси/плата.
Салфетки – обикновено платнените салфетки не са особено практични, за това дори да ги има е добре да има и резервни хартиени такива. Изобщо: добре е винаги да има под ръка хартиени салфетки.
Истината е, че протоколът и етикетът се променят и са динамична величина, като така напоследък има голямо поле за изява – особено когато се подреждат елегантни и красиви маси за важни поводи – сватби, приеми, годишнини и т.н. – в щатите това изкуство се нарича tablescaping.
Ако имате допълнителни въпроси – питайте смело!
pics: Pinterest и ръчна компилация
ноември 26, 2015
Кратко, ясно и много полезно. Затвърдих някои познания, а за други ще се коригирам на предстоящата коледна вечеря 🙂
ноември 26, 2015
Другото ляво 🙂
ноември 26, 2015
готово, япоправих, мерси!
добре е, че поне някой чете и внимава 🙂
ноември 27, 2015
и аз внимавам 🙂 – липсва ножът за салата/предястие – между лъжицата и ножа за основното
ноември 27, 2015
Тук има интерпретации: зависи колко официална е вечерята/масата и какви точно са ястията, които се сервират. Попадала съм на много трактовки – едните казват, че за всяка вилица трябва нож, а други, че приборите от ляво и от дясно трябва да са равен брой.
Много обичам обаче, когато има коментари, които предизвикват дискусия – много благодаря!
ноември 27, 2015
Чашата за вино се поставя винаги на върха на ножа за основното ястие
ноември 27, 2015
Чашата за вода се поставя винаги на върха на големия нож. Останалите чаши се подреждат по няколко различни начина.
ноември 30, 2015
Абсолютно грешнобзареждане на маса.не подвеждайте хората.липсва прибор,чашите са грешно поставени и салфетката от плат е нещо задължително за спазване на етикета.
ноември 30, 2015
Забравих да кажа,че идеята ви за чиния за хляб и нож за хляб,всъщност се казва размазна чиния.сервира се препечена филия…може да се намаже хайвер,но може дори и само масълце.това е комплимент,докато си чакате първото ястие,т.е. салатката :)))
ноември 30, 2015
Благодаря за коментарите и насоките – много искам да направя следните уточнения: намерих доста трактовки – включително показно + картинки чашите спрямо ножовете как ъ къде се поставят – има повече от един вариант, така че нека не спорим точно кое стои на върха на ножа. Според допитване до човек, занимавал се дълги години с етикет – всичко се нарежда основно в зависимост от пространството, с което разполагаме.
За салфетката: положението е копи-пейст, както вече обясних, не съм я сгъвала аз – ще се постарая ако мога да наредя някоя маса – тогава конкретно по моите умения да има коментари – тук е по-скоро за насока.
За размазен нож и размазна чиния – това „размазно“ лично на мен изобщо не ми звучи приятно – за това ще държа упорито на чиния и нож за хляб.
ноември 30, 2015
Бих казал,че вие и вашия човек създавате нов етикет.Ако говорим за това как искаме да ни е добре на нас,то всеки ще си подреди масата,така както му харесва.Но ако говорим за етикет и култура на хранене,то нека я спазваме.Ето за то сме селяни в ресторант,защото не знаем за какво служи размазната чиния.Да,евентуално може да ни сервират хляб в панерче,за да не ни затрудняват.И ако имате торта за десерт,моля не е яжте с лъжичка :).А вие явно сте зодия овен.
декември 1, 2015
Здравейте, Д. – не знам за кой „мой човек“ говорите, пък и малко е странно да се спори с една буква, пък било то и за добри обноски. Да доложа, обаче, проверих – може да се каже, както размазна чиния – така и чиния за хляб. Панера си има своя чар, в кръчмата да речем.
Предвид голяма част от днешните граждани, може би не е лошо човек пък да е селянин, иначе да идвате тук и да ми поствате обиди – е леко жалко.
И не, не съм овен.
Спорен ден!
декември 2, 2015
Здравейте, така и така споделяме, нека споделя с Вас благодарността си относно двете публикации за сервиране на маса, като млада невеста ги намирам за изключително полезни и удобни.
Благодаря много, и приятен ден ! :))
декември 4, 2015
И аз БлагоДаря за публикациите. Към горната схема само ще добавя, че разпределението е на 5 см. от ръба на масата
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=657231574297269